Przewody kominowe muszą spełniać najbardziej restrykcyjne normy jakościowe i wytrzymałościowe. Za ich stan odpowiada właściciel danego domu bądź wspólnota mieszkaniowa w przypadku bloków. Trzeba pamiętać o regularnej kontroli. Dziś przedstawimy Wam normy i przepisy bezpieczeństwa dotyczące przewodów kominowych.
Okresowe kontrole przewodów kominowych – co należy wiedzieć?
Zacznijmy od tego, że komin jest konstrukcją, która składa się z powłoki bądź powłok tworzących jeden bądź kilka kanałów spalinowych. Komin musi być zgodny z normą PN-EN 1443:2019-05. Jednocześnie zastosowanie ma tutaj rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych. Znajdują się one w ust. 1 §140. Prawidłowa eksploatacja, a także utrzymanie przewodów ma związek z jakością powietrza wewnątrz pomieszczeń, a także bezpieczeństwem pożarowym użytkowników czy prawidłową pracą urządzeń grzewczych. Dodatkowo systemy kominowe, a także sposób ogrzewania domu ma za zadanie zmniejszenie emisji zanieczyszczeń z urządzeń grzewczych. Przynajmniej raz do roku muszą zostać przeprowadzone okresowe kontrole przewodów kominowych, podczas których sprawdza się drożność, ale i wentylację. Zwróćcie jeszcze uwagę na wybór odpowiednich rur spalinowych. Dobrym wyborem mogą być spalinowe rury 1,5 mm, które muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale i maksymalnie szczelne. Jeżeli Wasz dom ogrzewany jest węglem, to najlepiej wybrać rury żaroodporne. Dobrze sprawdzą się też spalinowe rury 2 mm.
Przepisy prawne i budowlane – co należy wiedzieć?
Kontrole przewodów kominowych są niezbędne. Jednocześnie wymagania dotyczące stanu technicznego znajdują się w prawie budowlanym, a dokładnie w art. 62. W punkcie 6 można przeczytać, jakie uprawnienia są niezbędne, by przeprowadzić takie kontrole. Osoba musi posiadać kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim. Niezbędne są też uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności. Jednocześnie w art. 62 a w ust. 2,3 i 4 znajdują się wytyczne dotyczące tego jak powinien być skonstruowany protokół. Trzeba w nim uwzględnić datę przeprowadzenia kontroli. Trzeba w nim też umieścić imię, nazwisko oraz numer uprawnień. W następnym etapie podaje się imię, nazwisko właściciela nieruchomości, a także określenie kontrolowanego obiektu budowlanego. Trzeba też przedstawić zakres kontroli. Jeżeli zostaną stwierdzone nieprawidłowości, to muszą być one dokładnie opisane.